недела, 21 април 2024

Повеќе од 2.000 тони британска помош во храна пристигнаа во Газа

Најголемата британска испорака на помош за Газа влезе во палестинската енклава, соопшти денеска британското Министерство за надворешни работи.

Илустрација: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Повеќе од 2.000 тони британска помош во храна пристигнаа во Газа, преку Јордан, за да бидат дистрибуирани од Светската програма за храна (ВФП) на Обединетите нации поради предупредувањата дека повеќе од милион Палестинци се соочуваат со неизбежен глад поради тековната војна со Израел.

Покрај испорачаните 2.000 тони помош во храна, се вели дека УНИЦЕФ дистрибуира 150 тони помош финансирана од Британија, вклучувајќи шатори и ќебиња, кои беа испратени на 13 март.

Секретарот за надворешни работи, Дејвид Камерон, синоќа го засили својот повик до Израел да дозволи влез на поголема помош во Газа, додавајќи дека досега најголемиот британски пакет помош може да нахрани само околу 275.000 луѓе.

Камерон рече дека е потребен „одржлив хуманитарен пристап“ до опколеното население во Газа, откако извештајот од Интегрираната класификација за безбедноста на храната (ИПЦ), организација која ја одредува сериозноста на кризите со храна, предупреди дека „глад е неизбежен“.

„Клучно е да го задржиме протокот на помош во Газа за да ставиме крај на страдањата, и затоа оваа најнова испорака на помош од страна на ВФП е толку многу важна“, рече Камерон.

„Извештајот на ИПЦ предупредува на неизбежен глад. Ни треба одржлив хуманитарен пристап по копно за да испратиме поголема помош“.

„Продолжуваме да го притискаме Израел да дозволи да се отворат повеќе премини на подолг период, како и да се обнови здравствената заштита, водата и санитарните услови“.

Но, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вети дека ќе продолжи со казнувањето преку воената операција во Газа и е подготвен да продолжи со планираната инвазија на најјужниот град во Газа, Рафа – еден од последните поголеми градови што не бил цел на копнен напад.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ