понеделник, 15 април 2024
Државен завод за статистика

Поскапеа угостителските услуги, цените пораснаа за над 6 отсто

Цените на угостителските услуги во февруари годинава, во однос на февруари лани, се зголемени за 6.3 %. За периодот јануари – февруари 2024, пак, во споредба со истиот период од минатата година, е забележан раст од 6.3 %, соопшти Државниот завод за статистика.

Фото: Пиксабеј

Објавено на

часот

Сподели

Во февруари годинава во однос на јануари угостителски услуги поскапеле за 0.1 %.

Споредено по групи на услуги, зголемување е забележано во групата на храна.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ