понеделник, 27 мај 2024

Поскапеа угостителските услуги, цените пораснаа за 6 отсто

Угостителските услуги во март во споредба со февруари годинава се зголемени за 0.2 отсто, а во однос на март лани за а 6.0 отсто, соопшти Државниот завод за статистика (ДЗС).

Фото: Пиксабеј

Објавено на

часот

Сподели

Споредено по групи на услуги, зголемување е забележано во групите храна за 0.3 отсто и алкохолни пијалаци за 0.1 отсто.

Кумулативно, цените на угостителските услуги за периодот јануари – март 2024 година, во однос на истиот период од минатата година, е зголемен за 6.2 отсто.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ