понеделник, 15 април 2024

Полска отповика 50 амбасадори назначени од поранешната десничарска влада

Полскиот премиер Доналд Туск рече дека потегот не е „одмазда“ додека Министерството за надворешни работи вели дека промените веќе се случуваат.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Полска отповикува 50 свои амбасадори како дел од напорите на новата, проевропска влада да ги подобри дипломатските мисии во еден тежок момент, соопшти Министерството за надворешни работи на земјата.

Во соопштението Министерството рече дека промената на амбасадорите е „неопходна“ и ќе послужи за „подобро, професионално спроведување на тешките задачи“ со кои се соочува надворешната политика на Полска.

Полскиот премиер, Доналд Туск, рече дека е од клучно значење да се има тим од лојални пратеници кога соседна Украина се брани од руската војна, пренесува Гардијан. Тој истакна дека тоа „не е одмазда“ против неговите претходници.

Сите дипломати беа назначени од претходната, десничарска администрација, која владееше осум години до декември, кога тројниот опозициски сојуз освои вкупно мнозинство на изборите во Полска и ја презеде власта со Доналд Туск како премиер.

Во владиното соопштение не се наведува ниту еден од амбасадорите што биле отповикани од министерот за надворешни работи, Радек Сикорски, и не беше наведено кога ќе бидат сменети отповиканите амбасадори или дали ќе се кратат странските назначувања.

Сепак, Министерството соопшти дека постапката е почната.

Асошиејтед прес објави дека отповикувањето на дипломатите можеби нема да добие одобрение од претседателот Анджеј Дуда, кој беше поврзан со претходната десничарска влада и го критикува Туск.

Доколку Дуда не ги одобри промените, на локациите каде што на амбасадорите им било кажано да се вратат дома како шефови на мисии ќе останат вршители на должноста.

Туск рече дека има високо мислење за работата на полскиот амбасадор во САД, Марек Магиеровски, што сугерира дека конкретниот дипломат можеби нема да биде отповикан.

Во текот на годините на власт, владејачката националистичка партија Право и правда (ПиС) беше обвинета за еродирање на владеењето на правото во Полска, за укинување на правата за абортус и за таргетирање на малцинствата. Нејзините дејствија поттикнаа расправија со ЕУ за прашања што се движат од независност на судството до правата на ЛГБТК+.

Откако Туск беше потврден за премиер во декември, тој вети дека ќе „поправи сè“.

„Ние ќе можеме да ги исправиме погрешните работи, така што секој, без исклучок, ќе може да се чувствува како дома“, рече тој тогаш.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ