четврток, 20 јуни 2024

Полска е спремна за постојани бази на НАТО

Објавено на

часот

Сподели

„Постојани сојузнички бази би требало да бидат поставени во земјите на источниот блок на НАТО. Полска е спремна да изгради такви бази кои би биле предвидени за постојано распоредување на лесни пешадиски единици“, кажа Моравјецки.

Полскиот премиер наведе дека се плаши од „руските територијални претензии“ и истакна дека Русија би требало да знае дека Полска нема да отстапи ниту педа од територијата на НАТО.

Минатата недела шефот на Надворешнораузнавачката служба на Русија Сергеј Наришкин кажа дека Вашингтон и Варшава прават планови за воспоставување полска контрола над „историските територии“ во Украина.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ