недела, 14 април 2024

Политико: Повеќе од 20 земји сакаат холандскиот премиер да биде нов шеф на НАТО

Холандскиот премиер Марк Руте обезбеди поддршка од две третини од земјите на НАТО за да ја предводи воената алијанса подоцна оваа година, изјавија двајца високи функционери за Политико.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

„По многу интензивни дискусии меѓу сојузниците, сега дојдовме до точка каде што повеќе од 20 членки на НАТО се подготвени да го поддржат премиерот Руте како следен генерален секретар“, рече претставник на НАТО кој не беше именуван за да може да разговара за чувствителните интерни дискусии.

Руте, кој води кампања за функцијата од ноември, е единствениот номиниран од владите на 31 членка на алијансата, рекоа официјални лица.

Според правилата на НАТО, генералниот секретар мора да се одлучува со „консензус“, што значи дека Руте сè уште треба да ја добие поддршката од сите преостанати земји.

Функционерот рече дека дискусиите „не се конечни“, но дека „постои сè поголем замав зад неговата кандидатура“.

Се зголемува притисокот врз членките на НАТО да го одобрат Руте пред лидерскиот самит во Вашингтон во јули. Тој ќе го замени Јенс Столтенберг, кој е на чело на НАТО од 2014 година.

Амбасадорката на САД во НАТО Џулијан Смит минатата недела рече дека сојузниците треба да имаат за цел „да го завршат процесот на селекција веројатно во првиот квартал од оваа календарска година“.

Друг висок функционер на НАТО го потврди бројот на земји кои сè уште треба да го поддржат Руте, велејќи дека околу 10 земји сè уште се воздржани во однос на поддршката.

„Ние ќе продолжиме да ги слушаме нивните прашања и грижи“, рече првиот претставник. „И ја охрабруваме холандската мисија во НАТО да одговори на тие прашања“, додаде тој.

Земјите се воздржани во однос на поддршката од различни причини.

Турција побара Руте да не ги фаворизира земјите од ЕУ во алијансата, според Блумберг.

Унгарија има долготрајни несогласувања со Руте во врска со неговите остри критики за демократското назадување на земјата.

Останува нејасно дали балтичките земји го поддржуваат Руте со оглед на нивното инсистирање на поголема политичка поддршка за украинскиот пат кон членството во НАТО.

Естонската премиерка Каја Калас изрази интерес за лидерската позиција на НАТО за време на настанот организиран од Политико во ноември. Но, претставниците на НАТО велат дека таа не е во комбинација бидејќи не ја објавила својата кандидатура.

Истото важи и за латвискиот министер за надворешни работи Кришјанис Кариш, кој минатата година направи мала медиумска турнеја за да ја испита ситуацијата.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ