четврток, 22 февруари 2024

Полиијата го приведе во момент кога во аудито качувал 8 мигранти од Сирија

Објавено на

часот

Сподели

За струмичанецот МВР вели дека постојат основи на сомнение за сторено кривично дело криумчарење на мигранти, казниво по чл.418 б ст.4 и кривично дело фалсификување исправа, казниво по чл.378 ст.3 во врска со ст.1 од Кривичниот законик.

За настанот бил известен јавен обвинител, а мигрантите се сместени во прифатно-транзитниот центар Винојуг –  Гевгелија за понатамошна постапка. 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ