петок, 21 јуни 2024

Полицијата приведе лица кои оддаваа почит на Навални во Москва и Новосибирск

Московската полиција приведе две жени кои отишле да му оддадат почит на гробот на починатиот критичар на Кремљ Алексеј Навални на гробиштата Борисов, објави групата ОВД-Инфо, цитирајќи сведок.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Надвор од Русија, поддржувачите и членовите на семејството на опозицискиот политичар го одбележаа 48-от роденден на Навални на 4 јуни, додека во Русија многу луѓе отишле на неговиот гроб да му оддадат почит, и покрај предупредувањата за нелегални собири.

Полицијата најпрвин приведе млада жена на гробиштата за наводно истакнување екстремистички симболи, рече сведокот, а потоа уште една жена е приведена откако повикала полиција да не ја вознемирува младата жена.

Во Новосибирск, полицијата уапсила две жени кои положиле цвеќе на споменикот на жртвите на политичката репресија – локација што ја користат активистите за да му оддадат почит на Навални.

Смртта на Навални беше објавена на 16 февруари во затворот Полар Волф на рускиот Арктик, каде што отслужуваше 19-годишна затворска казна за екстремизам и други обвиненија кои тој и неговите поддржувачи ги отфрлија како политички мотивирани.

Навални се соочи со тешки затворски услови, но руските власти соопштија дека тој починал од „природна смрт“ и одбиваа да го предадат неговото тело на семејството речиси една недела.

Тој беше затворен во јануари 2021 година веднаш по враќањето во Русија од Германија, каде што помина месеци на лекување од труење со нервен агенс за кој веруваше дека го извршиле руски безбедносни оперативци по наредба на Путин.

Јулија Навалнаја рече дека смртта на нејзиниот сопруг е убиство, додека американскиот претседател Џо Бајден и другите западни претставници ја обвинија Москва дека е одговорна за смртта на најистакнатиот опозициски критичар.

Неговиот погреб на 1 март во Москва, на кој присуствуваа илјадници луѓе, стана најголемиот знак на несогласување со режимот на Путин од почетокот на руската инвазија на Украина.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ