недела, 14 април 2024

Погребан Келвин Киптум, најдобриот маратонец во светот (ВИДЕО)

Кениецот Келвин Киптум кој го држи актуелниот рекорд во маратон е погребан во своето родно село, Чепсамо во долината Рифт во Кенија.

Објавено на

часот

Сподели

24-годишниот маратонец неодамна во сообраќајна несреќа го загуби животот заедно со својот тренер Хакизман.

Киптум беше главен фаворит за Олимписките игри во Париз, но не го дочека тој ден.

Рекордот кој го постави Киптум изнесува 2:00:35. Негова цел беше да стане прв маратонец кој ќе истрча под два часа, но жал тоа не се случи.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ