вторник, 5 март 2024

Погодена витална електрана во Газа, загрозено е напојувањето

Погодена е централа за производство на електрична енергија во областа Буреиј во централна Газа. Оваа централа има четири главни генератори, кои се користат за снабдување со електрична енергија во Газа.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Електрана во областа Буреиј во Централна Газа, од витално значење за снабдување со електрична енергија, беше погодена во израелски напади и се запали, пренесува Ал џезира.

Поради интензитетот на израелските напади, централата се запали, при што сериозно беа оштетени сите четири генератори и физичката инфраструктура околу неа.

Ова ќе предизвика дополнителни страдања за Палестинците по завршувањето на војната, дополнително ќе го отежни снабдувањето со електрична енергија во Појасот Газа и ќе ги влоши и онака неподносливите услови за живот, вели АЏ.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ