четврток, 30 мај 2024

Подготвени за родителство! Практичен водич за идните мајки и татковци!

Влегувањето во светот на родителството е едно од највозбудливите и најпредизвикувачките патувања на кои возрасен човек може да тргне. Од моментот кога ќе дознаете дека сте бремени до моментот кога ќе го држите вашето бебе за прв пат, секој ден е исполнет со нови откритија, одлуки и промени.

Објавено на

часот

Сподели

Со цел најдобро да се подготвите за доаѓањето на вашиот нов член на семејството, од клучно значење е да се опремите со знаење и практични совети кои ќе ви помогнат да се движите во бременоста со сигурност и љубов..

Суплементација за време на бременоста! Она што е од суштинско значење за вас и вашето бебе?

Правилната исхрана е основата на здрава бременост, но понекогаш, дури и со најдобри намери и внимателно планирање на оброците, може да биде тешко да ги добиете сите хранливи материи што ви се потребни само од храната. Овде на сцена настапуваат суплементите – дизајнирани да ги пополнат празнините во исхраната и да го поддржат здравјето и развојот и на мајката и на бебето. Разбирањето кои суплементи се неопходни за време на бременоста може да ви помогне да донесувате информирани одлуки и да го обезбедите најдобриот почеток за вашето бебе.

Фолна киселина

Фолната киселина е веројатно најпознатиот додаток во бременост и нејзината важност не може да се потцени. Овој витамин Б е клучен за спречување на дефекти на невралната туба кај бебињата, вклучително и спина бифида. Се препорачува сите жени кои планираат да забременат и оние кои се веќе бремени да земаат додатоци на фолна киселина, идеално почнувајќи најмалку еден месец пред зачнувањето и продолжувајќи во првиот триместар од бременоста..

Железо

Железото е уште еден клучен суплемент, особено кога бременоста напредува. Потребите за железо значително се зголемуваат за време на бременоста бидејќи вашето тело произведува повеќе крв за да го поддржи растот на вашето бебе. Недостатокот на железо може да доведе до анемија, што може да го зголеми ризикот од предвремено раѓање и мала тежина при раѓање.

Омега-3 масни киселини

Омега-3 масните киселини, особено DHA, се важни за развојот на мозокот и очите на вашето бебе. Иако омега-3 може да се најде во одредени видови риби, многу бремени жени избираат додатоци за да го избегнат ризикот од изложување на жива и други загадувачи кои се наоѓаат во морските плодови. Омега-3 суплементите се безбеден и ефикасен начин да се осигурате дека и вие и вашето бебе добивате доволно од овие клучни масни киселини.

Од клучно значење е да се консултирате со вашиот избран лекар пред да започнете со какви било суплементи за да се осигурате дека производите што ќе ги изберете се безбедни и прилагодени на вашите специфични потреби.

Како да се подготвите и што да очекувате кога е царски рез во прашање?

Царски рез е операција во која бебето се раѓа преку засек на стомакот и матката на мајката. Иако секоја бременост е единствена, постојат голем број чекори кои идните мајки можат да ги преземат за да се подготват за можноста за царски рез, без разлика дали е планиран или е во итна ситуација. Информирањето за процедурата, потенцијалните ризици и процесот на закрепнување може да ја намали анксиозноста и да ви помогне да се чувствувате поподготвени за патувањето што претстои..

Подготовка за царски рез

Подготовката за царски рез често вклучува низа предоперативни прегледи, вклучувајќи лабораториски тестови и детално следење на состојбата на бебето. Вашиот лекар ќе разговара со вас за причините за царски рез, што да очекувате за време на операцијата и сеопфатен план за нега по породувањето. Неопходно е да се разберат сите аспекти на операцијата, вклучително и анестезија, должина на престој во болница и постоперативни упатства.

Процес на закрепнување

Закрепнувањето по царски рез може да биде подолго и понапорно во споредба со вагинално раѓање. Чувството на болка, непријатност и замор се вообичаени во првите недели, а соодветната нега на раната е клучна за спречување на инфекција и промовирање на заздравувањето. Важно е да ги следите сите препораки од вашиот тим за здравствена заштита во врска со активноста, исхраната и употребата на лекови. Исто така, не плашете се да побарате поддршка од семејството и пријателите за време на периодот на опоравување за да ви помогнат во грижата за бебето и секојдневните задачи.

Физичката активност како подготовка за породување – што советуваат експертите?

Одржувањето на одредено ниво на физичка активност за време на бременоста може да има бројни придобивки, не само за општото здравје на мајката, туку и за подготовка за породување. Вежбањето може да ја подобри силата, издржливоста и флексибилноста, што може да го олесни процесот на породување. Се разбира, важно е да се пристапи кон вежбање за време на бременоста со претпазливост и во согласност со препораките на експертите.

Прилагодени вежби

Експертите советуваат да се консултирате со вашиот лекар пред да започнете каква било програма за вежбање за време на бременоста. Често се препорачуваат вежби со низок интензитет, како што се пешачење, пливање, нежни аеробни вежби и специјализирани вежби за бремени жени, како што се пренатална јога или пилатес. Овие активности помагаат да се одржувате во форма, го намалуваат ризикот од гестациски дијабетес и висок крвен притисок, а исто така може да помогнат во намалувањето на вообичаените заболувања во бременоста, како што се болките во грбот.

Слушање на вашето тело

Клучно е да го слушате вашето тело и да ги препознаете неговите сигнали кога вежбате за време на бременоста. Доколку почувствувате некаква непријатност, вртоглавица, отежнато дишење или какви било други симптоми загрижувачки, важно е веднаш да престанете да вежбате и да се консултирате со вашиот лекар. Исто така, внимавајте на хидратацијата и избегнувајте вежбање во екстремни временски услови за да спречите прегревање на телото.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ