понеделник, 15 април 2024

Под котрола пожарот кај салата Борис Трајковски, гори во парк-шумата во Гази Баба

Објавено на

часот

Сподели

Командатот на скопската проптивпожарна бригада, Ѕвонко Томевски за МИА изјави дека во гаснење на пожарот од изутрината биле вклучени 14 пожарникари со седум противпожарни возила. 

Тој нагласи дека пожарот е ставен под контрола и оти нема опасност за негово ширење на околните објекти, но пожарникарите се уште не терен и работат на негово целосно гаснење, со оглед на тоа дека станува збор за поголема површина. 

Пожар избувна и на поголема површина на Гази Баба. Во моментов таму пожарникарите работат на негово гаснење, а како што истакна Томевски во операцијата се вклучени две возила и пет пожарникари.

                    Фото: Постојано купишта ѓубре кај салата и хотелот Александар Палас

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ