среда, 29 мај 2024

Почна дистрибуцијата на гласачките ливчиња од битолската печатница

Од печатницата „Киро Дандаро“ во Битола утрово почна дистрибуцијата на изборниот гласачки материјал до општинските изборни комисии. Дистрибуирани се 3.600.000 ливчиња, за вториот круг од претседателските избори и за парламентарните избори.

Објавено на

часот

Сподели

Од печатницата велат дека се потрошени 40 тони хартија, а печатењето траело 15 дена во присуство на стручни лица од ДИК и ОБСЕ.

Претседателот на Државната изборна комисија Александар Даштевски вели дека подготовките за изборите на 8 мај се успешно завршени.

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ