сабота, 2 март 2024

Почина Гастон Глок, креаторот на култниот пиштол

Гастон Глок, инженерот и тајкунот кој го разви еден од најпродаваните пиштоли во светот, почина на 94-годишна возраст, објави австриската новинска агенција АПА. Австриецот стекна лојални следбеници меѓу полицајците и војниците ширум светот со оружјето што го носеше неговото име. Форбс го процени неговото богатство и богатството на неговото семејство на 1,1 милијарда долари во 2021 година.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Неговиот подем започна во 1980-тите кога австриската армија бараше ново, иновативно оружје. Дотогаш, компанијата Глок произведувала воени ножеви и стока за широка потрошувачка, вклучително и корнизи. Тој собрал тим експерти за огнено оружје и го дизајнирал Глок 17, лесен полуавтоматски пиштол направен главно од пластика.

Револуционерниот дизајн, со рамка направена од полимер со висока цврстина, ги победи дизајните на неколку други компании и ги обезбеди договорите за својата компанија. Наскоро оружјето кое лесно се склопува стана светски хит. „Земи си Глок“, вели Томи Ли Џонс во филмот „Маршали на САД“ од 1998 година.

Многу американски полицајци ги користеле, а американските рапери ги користеле во своите стихови, вклучувајќи ги „Протокол“ од Снуп Дог и „Да Глок“ од Ву-Танг Клан. Американските војници го пронајдоа соборениот ирачки претседател Садам Хусеин како се крие со Глок во дупка во земјата во 2003 година.

Подоцна, му го претставиле тоа оружје на американскиот претседател Џорџ Буш. Застапниците за контрола на оружјето го критикуваа Глок за популаризирање на силното оружје за кое велат дека е лесно да се сокрие и собира многу повеќе муниција од другите пиштоли.

Поранешен американски маринец вооружен со, како што опиша полицијата, Глок калибар 45, со магазин со голем капацитет, уби 12 луѓе во бар во Таузенд Оукс, Калифорнија во ноември 2018 година. Белецот расист Дилан Роф употреби пиштол Глок за да уби девет Афроамериканци за време на час за проучување на Библијата во црква во Чарлстон, Јужна Каролина во јуни 2015 година.

Самиот Глок ретко одговарал на критиките на активистите, избегнувал јавна дебата и во 2000 година одби да им се придружи на другите производители на оружје во потпишување на договор за доброволна контрола на оружјето со американската влада. На 70-годишна возраст, во јули 1999 година, тој преживеа обид за атентат кога инвестициски брокер кој управувал со неговиот имот најмил поранешен борач да го нападне со гумен чекан.

Глок се посомневал како брокерот ги води неговите работи и одлетал во Луксембург за да се соочи со него, велат адвокатите. Тој добил седум удари во главата, но успеал да се спаси. И инвестицискиот брокер Чарлс Еверт и напаѓачот Жак Печер завршија во затвор.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ