четврток, 20 јуни 2024

По 4 години се сретнаа претставници на Кина, Јапонија и Јужна Кореја

Кинескиот премиер Ли Кианг го пофали обновувањето на односите со Јапонија и Јужна Кореја по денешниот состанок со нивните лидери на првите трилатерални разговори по четири години, додека страните се обидуваат да ги оживеат трговските и безбедносните дијалози во услови на глобални тензии.

Објавено на

часот

Сподели

Премиерот на Кина во Сеул се сретна со јужнокорејскиот претседател Јун Сук Јеол и јапонскиот премиер Фумио Кишида, како дел од напорите за обновување на преговорите за трилатерален договор за слободна трговија, во застој од 2019 година, а кои се високо на агендата.

Отворајќи го самитот, Ли рече дека разговорите се „и рестарт и нов почеток“ и повика на сеопфатно продолжување на соработката меѓу источноазиските економски сили.

За да се случи тоа, политиката треба да се одвои од економските и трговските прашања, додаде тој, повикувајќи на крај на протекционизмот и раздвојувањето на синџирите на набавка. „За Кина, Јужна Кореја и Јапонија, нашите блиски врски нема да се променат, духот на соработка постигнат преку одговор на кризата нема да се промени и нашата мисија за зачувување на регионалниот мир и стабилност нема да се промени“, рече Ли.

Без разлика на потпишувањето на какви било договори, на самата средба се гледа како на знак за напредок во односите меѓу трите земји чии односи се карактеризираат подеднакво со сомнеж и непријателство колку и со конструктивен ангажман.

Кина и сојузниците на САД, Јужна Кореја и Јапонија се обидуваат да управуваат со меѓусебната недоверба во време обележано со ривалства меѓу Пекинг и Вашингтон, тензии околу демократскиот Тајван, кој Кина го третира како свој, и севернокорејската нуклеарна програма.

Американскиот претседател Џо Бајден ги подигна бариерите за кинескиот увоз, зголемувајќи ги тарифите за низа кинески увозни производи, вклучувајќи батерии за електрични возила и компјутерски чипови. Доналд Трамп, неговиот ривал на претседателските избори во ноември, воведе царини од 60 отсто или повеќе за сите кинески стоки.

Самитот доаѓа еден ден откако лидерите се состанаа одделно на билатерални разговори. На нив, Ли и Јун се договорија за дипломатски и безбедносен дијалог и продолжување на преговорите за слободна трговија, додека Кишида и кинескиот премиер разговараа за Тајван и се согласија да одржат нова рунда билатерален економски дијалог на високо ниво.

Јун, исто така, побара од Кина да игра конструктивна улога со своите партнери во Северна Кореја, која го проширува своето нуклеарно оружје и ракетниот арсенал спротивно на резолуциите на Советот за безбедност на ОН. Јун и Кишида го повикаа Пјонгјанг да не го спроведува планираното лансирање на ракета со вселенски сателит, за кој велат дека користи технологија за балистички проектили забранета со резолуциите на Советот за безбедност на ОН.

Ли ги повика сите страни на воздржаност и спречување на дополнително комплицирање на ситуацијата на Корејскиот полуостров. Кина е единствениот воен сојузник на Северна Кореја, нејзин најголем трговски партнер и заедно со Русија повика на олеснување на санкциите на ОН против Северна Кореја.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ