вторник, 5 март 2024

Пјонгјанг ќе ја зајакнува својата армија сѐ додека не ја елиминира „заканата од САД“

Објавено на

часот

Сподели

Изјавата на Чое Сон Хуи е одговор на изјавата на седумте најразвиени земји во светот САД, Германија, Велика Британија, Франција, Италија, Јапонија и Канада, со кои се осудува тестирањето на новата интерконтинентална балистичка ракета од страна на Северна Кореја.

Пјонгјанг најави повеќе „офанзивни“ акции поради заедничките воени вежби на САД и Јужна Кореја, тврдејќи дека маневрите се подготовка за „сеопфатна нуклеарна војна“.

„Погрешно е да се мисли дека само Вашингтон има право и способност да изврши нуклеарен напад“, изјави Чое Сон Хуи, пренесува Ројтерс.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ