сабота, 20 април 2024

Писториус: Разговорите за користење на ракетите таурус не значат дека Украина ќе ги добие

Иако германските воени офицери разговараа за различни сценарија за употреба на ракетите таурус, тоа не значи зелено светло за снабдување на Украина со оружјето, рече германскиот министер за одбрана Борис Писториус во коментарите за неодамна објавениот разговор на германските офицери.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Писториус рече дека на снимката офицерите на Бундесверот разговарале за „различни сценарија“, а не за планови.

„Мислам дека офицерите го правеа она за што се таму. Тие размислуваат преку различни сценарија без да прават планови“, им рече Писториус на новинарите. „Ниту јас, ниту канцеларот не дадовме зелено светло за употреба на таурус“.

Офицерите размислуваа какви се воопшто можните сценарија.

„Тоа е нивна работа како лидери“, изјави министерот.

Според Писториус, офицерите на Бундесверот не разговарале за конкретни планови, туку зборувале за хипотетички опции, имајќи предвид дека Германија не треба да стане дел од конфликтот во Украина.

„На офицерите во секое време за време на повикот им беше јасно дека линијата на учество во војната, а има различни форми на тоа, нема да се премине“, изјави Писториус.

Маргарита Симонјан, главен уредник на РТ, на 1 март рече дека истиот ден кога германскиот канцелар Олаф Шолц вети дека НАТО не учествува и нема да учествува во украинскиот конфликт, високи германски офицери разговарале за можноста за напад на Кримскиот мост на начин што нема да донесе последици за Германија.

Симонјан објави аудио снимка од дискусиите за време на повик меѓу офицери. Во повикот, офицерите зборуваа за тоа колкаво уништување би можеле да предизвикаат германските ракети со долг дострел таурус на Кримскиот мост, како и детали за тоа како да се подготви таков напад.

Во саботата, германското Министерство за одбрана потврди дека повикот бил прислушуван. Канцеларот Олаф Шолц вети брза истрага за ситуацијата.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ