среда, 29 мај 2024

Пет ракети истрелани од Ирак кон американска воена база во Сирија

Пет ракети биле истрелани вчера од ирачкиот град Зумар кон базата на американската војска во североисточна Сирија, соопштија два ирачки безбедносни извори.

Илустрација: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Ракетниот фрлач бил прикачен на задниот дел на мал камион паркиран во пограничниот град Зуммар, велат изворите.

Камионот се запалил кога на небото се појавиле воени авиони. „Засега не можеме да потврдиме дека камионот бил бомбардиран од американски воени авиони“, изјави неименуван воен претставник.

Нападот се случи еден ден откако ирачкиот премиер Мохамед Шија ал-Судани се врати од посетата на Соединетите Држави каде што се сретна со американскиот претседател Џо Бајден.

Овој напад од Ирак врз американските сили е прв од почетокот на февруари, кога групите во Ирак поддржани од Иран ги прекинаа нападите врз американските сили.

Ирачките безбедносни сили распоредени во областа започнаа потрага по сторителите.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ