сабота, 20 април 2024

Песков: Русија ќе ги отстрани талибанците од листата на терористички организации

Русија соопшти дека има важни прашања за кои треба да разговора со лидерите на авганистанските талибанци и дека работи на отстранување на талибанците од листата на забранети терористички организации.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

„Ова е земја која е со нас и ние комуницираме со нив на еден или друг начин“, изјави за новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, пренесува Ројтерс.

„Мораме да ги решиме итните прашања, тоа бара и дијалог, па во таа смисла комуницираме со нив практично како и сите други – тие се де факто власта во Авганистан“, додаде Песков.

Песков не даде детали за „итните прашања“, но Русија го претрпе најсмртоносниот напад во последните 20 години минатиот месец, кога вооружени напаѓачи упаднаа во концертна сала надвор од Москва, убивајќи најмалку 144 лица.

Одговорноста ја презедоа милитантите на Исламска држава, а американските власти рекоа дека имаат разузнавачки информации дека авганистанскиот огранок на мрежата, Исламска држава Хорасан, е одговорен. Русија соопшти дека исто така ја разгледува врската со Украина, што Киев и САД силно го отфрлаат.

Талибанците се вратија на власт во Авганистан во 2021 година по повлекувањето на странските сили предводени од САД, но досега останаа на руската листа на терористички организации.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ