сабота, 24 февруари 2024
Формула 1

Перез победи на спринтот во Баку

Објавено на

часот

Сподели

Перез клучниот момент го направи на средина од спринтот кога на стартно-целната рамнина го претрка Леклер и потоа со убедливо возење дојде до победа на овој спринт, а патем извозе и најбрз круг.

Перез од победата на спринтот освои осум бода, Леклер со второто место седум, Ферстапен шест како трет, Џек Расел заврши четврти (пет поени), Карлос Сајнц петти (четири), Фернандо Алонсо шести (три), Луис Хамилтон седми (два) и Ланс Строл осми (еден поен).

„Ќе ги добијам и утре.Целта денеска беше да се освојат максимум поени и тоа го направив, но утре е тоа вистинското“, најави Перез после победата на спринтот.

Главната трка е утре од 13 часот.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ