вторник, 28 мај 2024

Пентагон: Ситуацијата на бојното поле во Украина полека се менува во корист на Русија

И на Украина и на Израел очајно им е потребно воено оружје кое не се испорачува поради неуспехот на Конгресот да го усвои пакетот за финансирање на двете земји во војна, изјавија лидерите на Пентагон пред Комитетот за вооружени сили на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес во средата, оценувајќи дека ситуацијата во Украина е тешка.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

„Без разлика дали се работи за муниција, возила, платформи“, Украина е надмината од Русите, изјави генералот Чарлс Квинтон Браун, претседател на Здружениот генералштаб, пред Поткомитетот за одбранбени средства во Претставничкиот дом. „Само ќе ви кажам дека Украина во моментов се соочува со тешки услови на бојното поле“, додаде тој, пренесе АП.

Секретарот за одбрана Лојд Остин, кој седеше покрај Браун, им рече на пратениците дека времето е важно.

„Веќе гледаме дека работите на бојното поле почнаа полека да се менуваат во корист на Русија. Гледаме како тие остваруваат поединечни придобивки. Гледаме дека Украинците се во предизвик да ја задржат линијата“, рече тој.

Нивните мрачни оценки доаѓаат додека републиканците во Претставничкиот дом се расправаат околу нацрт-законот за странска помош од 95 милијарди долари што Сенатот го усвои во февруари. Легислативата обезбедува финансирање за Украина, Израел и другите сојузници, како и хуманитарна помош за цивилите во Газа и Украина и надополнување готовина за американската војска да го замени оружјето испратено во Украина.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ