вторник, 16 април 2024

Пентагон: Северна Кореја продолжува да ја снабдува Русија со оружје

Американскиот Пентагон соопшти дека Северна Кореја продолжува да ја снабдува Русија со оружје, изјави портпаролката на Пентагон Сабрина Синг на вчерашниот брифинг за новинарите.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Северна Кореја се постави како водечки снабдувач на Русија со оружје, наводно, снабдувајќи ја Москва со обемни воени пакети, вклучувајќи балистички ракети и повеќе од 3 милиони артилериски гранати.

„Проценуваме дека партнерството продолжува да цвета и дека Северна Кореја продолжува да ѝ дава поддршка на Русија“, рече Синг.

„Го гледаме тоа партнерство – знаете, продолжуваме да гледаме како Русија посегнува по партнери како Северна Кореја, Иран, за да продолжи да добива поддршка за нејзината војна во Украина“.

Имаше најмалку 10 случаи во кои Русија употреби севернокорејски ракети за да ја нападне Украина, рече Јунг Пак, американски висок претставник за Северна Кореја.

Олександр Филчаков, шеф на обвинителството во Харковската област, на 14 март рече дека Русија употребила речиси 50 севернокорејски проектили за да ја нападне Украина од почетокот на инвазијата, што е пет пати повеќе од бројките објавени од Пак.

Еден од првите случаи на употреба на севернокорејски балистички ракети од страна на Русија беше забележан на 30 декември 2023 година, за време на нападот на Запорожје.

Подоцна, руската употреба на севернокорејски ракети во нападот на Харков на 2 јануари беше официјално потврдена. Според локалното обвинителство, во моментов се истражуваат уште два случаи на лансирање на севернокорејски проектили во регионот на Харков.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ