четврток, 30 мај 2024

Пендаровски: Силјановска потврди дека историските прашања не се услов за влез во ЕУ и ја собори двегодишната стратегија на ВМРО-ДПМНЕ

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски синоќа во Куманово, одговарајќи на прашање од граѓанин за ставовите на Гордана Сиљановска-Давкова во врска со францускиот предлог и фактот дека историските прашања не се предуслов за влез во ЕУ, порача дека таа со таквиот став отишла контра наративот што ВМРО-ДПМНЕ две години го пласира во јавноста.

Објавено на

часот

Сподели

„Со таа изјава противкандидатката им ја собори целокупната политичка стратегија градена две години наназад. Значи, две, две и пол години 24/7 само тоа ни кажуваат, дека мораме да ја прифатиме комплетно бугарската историја за да влеземе во Европа. Госпоѓата јасно и прецизно вели дека историјата не е предуслов да станете членка на ЕУ. Претпоставувам дека ја критикувале после таа изјава во партијата која дава поддршка ама таа е нивен избор, не сум ја наметнал јас”, рече Пендаровски

Во однос на потребните измени на Уставот за продолжување на евроинтегративниот процес, Пендаровски изрази уверување дека во следниот парламентарен состав ќе се најдат 80 пратеници кои ќе ги донесат измените и на тој начин ќе обезбедат европска иднина за државата.

„Дали тоа му се бендисувало некому или не, тоа е сега предуслов да продолжиме и на крај да влеземе во ЕУ. Јас се надевам дека следниот парламентарен состав ќе има две третини на, да ги наречам, државотворни пратеници кои нема да водат сметка само за својот џеб или за своето семејство, ќе водат сметка и за сите и за младите генерации кои нема потреба да ги тераме да заминат надвор од државава чекајќи да станеме членка на ЕУ, да одат во Нов Зеланд или не знам каде во светот, туку треба тука да имаат шанса, прва шанса дома да се успее, да се направи кариера, да се формира семејство и да се има среќен живот. Тоа го знаат сите во Европа. И овие од ВМРО-ДПМНЕ го знаат тоа, меѓутоа велат да дојдеме прво на власт па ќе ви кажеме што ќе правиме после 9 мај. Јас мислам тоа се политички мешетари од најдолен балкански вид“, рече Пендаровски.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ