четврток, 29 февруари 2024

Пендаровски: Нема смисла хаосот со вадењето нови документи да продолжи

Претседателот Стево Пендаровски за процесот на промена на личните документи поради промената на уставното име на државата предлaгa пролонгирање на рокот за нивно вадење.

Објавено на

часот

Сподели

„Прво, тоа е срамно понижување на македонските граѓани. И непотребно. Второ, ова го предложив на најмалку двајца министри во македонската влада – со брза интервенција во два закони – закон за лична карта и закон за патни исправи, и ако е потребно и законот за безбедност во патниот сообраќај, тоа се прави во едно попладне. Знаеме дека може да се направи во едно попладне, не мора со европско знаменце да биде. Ќе ги измениме тие два закони, ќе го пролонгираме рокот, наместо февруари да биде септември-октомври, претходно ќе ги известиме и Грците дека немаме намера да бегаме од обврските од Преспанскиот договор“, рече претседателот Пендаровски за ТВ Сител.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ