четврток, 23 мај 2024
Претседателски избори 2024

Пендаровски: Ја прифатив поканата на МРТ за дебата со сите противкандидати

Кандидатот за претседател на Македонија Стево Пендаровски ја прифати поканата на националниот јавен сервис за учество на дебата со сите противкандидати во претседателската трка. „Решив да ја прифатам поканата за заедничка дебата на националниот јавен сервис – Македонска радио телевизија, со оглед на тоа дека сите мои противкандидати ја прифатиле поканата да учествуваат во дебатата“, изјави Пендаровски.

Објавено на

часот

Сподели

„Дополнително, информирам дека останувам на претходно изнесениот став дека е потребно да се расветли случајот во кој имаше јавно изнесени индиции дека јавниот сервис бил користен за изработка на лажни анкети и дебати за рејтингот на политичките партии и кандидатите за претседатели, а со тоа и фабрикување на јавното мислење.

Останувајќи доследен на принципот на транспарентноста за мојата работа и како претседател и како кандидат за претседател во тековната кампања, ја информирам јавноста за овие прашања за кои имаше интерес изминатите денови“  изјави Пендаровски“, се вели во изјавата на претседателот Стево Пендаровски кој на изборите учествува за добивање на втор мандат.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ