вторник, 18 јуни 2024

Пендаровски до Порфирије: Одлуката на СПЦ можност за надминување на горчливите теми од минатото

Објавено на

часот

Сподели

„Во разговорот, претседателот Пендаровски изрази надеж дека целиот процес на признавање на автокефалноста на Македонската православна црква – Охридска Архепископија ќе заврши со скоро потпишување на Томосот од Вселенскиот Патријарх г.г. Вартоломеј, што ќе п идонесе за исполнување на еден од нашите национални интереси и за напредок и помирување во македонското општество“, се наведува во соопштението.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ