петок, 1 март 2024

Патиштата се влажни, по котлините има густа магла, предупредува АМСМ

Од АМСМ предуредуваат дека коловозите глагно се влажни, но и дека по котлините, особено вдолж Повардарието има густа магла, наместа видливоста е под 100 метри.

Објавено на

часот

Сподели

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Воедно, АМСМ потсетува дека зимската опрема во возилата е задолжителна, но и дека може да биде и тоа како потребна за побезбедно патување во зимски услови.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ