четврток, 13 јуни 2024

Папата за масакрот на децата во Тексас: Доста со неселективната продажба на оружје

Објавено на

часот

Сподели

Насобраните на неделната аудиенција на плоштадот Св. Петар го поздравија неговиот повик ден по најлошото пукање во училиште во САД во речиси десет години.

„Срцето ми е скршено поради масакрот во основно училиште во Тексас. Се молам за децата и возрасните што беа убиени и за нивните семејства“, рече Франциско.

„Време е да ѝ се каже доста на неселективната продажба на оружје. Да се посветиме ваквите трагедии никогаш да не се повторат“, рече тој.

Зборувајќи од Белата куќа неколку часа по пукањето, видно потресениот претседател Џо Бајден ги повика Американците да му се спротивстават на политички моќното американско лоби за оружје, кое тој го обвини за блокирање на усвојувањето на построгите закони за заштита од пожари.

Франциско често ја критикува индустријата за оружје. Во 2015 година тој рече дека луѓето што произведуваат оружје или инвестираат во индустријата за оружје се лицемери ако себеси се нарекуваат христијани.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ