сабота, 20 април 2024

Палестинскиот претседател планира да ја посети Москва

Палестинскиот претседател Махмуд Абас подготвува посета на Москва, изјави денеска палестинскиот амбасадор во Русија Абдел Хафиз Ноаф.

Објавено на

часот

Сподели

„Ние сме во секојдневен контакт со Москва. Во тек се подготовките за посетата на претседателот Абас на Москва“, изјави дипломатот во интервју за телевизијата Русија-24.

Абас последен пат ја посети Русија во ноември 2021 година.

Во октомври минатата година, рускиот претседател Владимир Путин се сретна со палестинскиот лидер во Астана на маргините на самитот на Конференцијата за интеракција и мерки за градење доверба во Азија.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ