понеделник, 26 февруари 2024

Палестинскиот премиер поднесе оставка

Палестинскиот премиер Мохамед Штаје денеска изјави дека поднел оставка поради ескалацијата на насилството на окупираниот Западен Брег и војната против Газа.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

„Одлуката за оставка доаѓа во светло на невидената ескалација во Западниот Брег и Ерусалим и војната, геноцидот и гладот во Појасот Газа“, рече Штаје, кој во понеделникот му ја поднесе својата оставка на претседателот Махмуд Абас.

„Гледам дека следната фаза и предизвиците кои таа ги носи бараат нови владини и политички аранжмани кои ќе ја земат предвид новата реалност во Газа и потребата од палестинско-палестински консензус заснован на палестинско единство и проширување на единството на власта над земјата на Палестина“, рече тој.

Коментарите на Штаје доаѓаат додека американскиот притисок врз Абас се зголемува за да ја размрда Палестинската управа и да започне со работа на политичка структура која може да управува со Палестинската држава по војната.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ