сабота, 24 февруари 2024
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во телевизиско гостување

Палчо и негов гостин во емисија повикуваа на мое бесење, изјави Мицкоски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостување на ТВ Шења изјави дека ликови како првоосомничениот за двојното убиство, Љупло Палевски Палчо се резултат на неказнивоста од страна на надлежните институции. Мицкоски рече дека Палчо преку емисија на еден портал и преку својот гостин, повикувале на негово бесење. Мицкоски оцени дека истрагата за убиствата на Вања и Панче почнала доцна.

Објавено на

часот

Сподели

Зад порталот на кој Палевски настапувал и сеел омраза стои власта која го заштитува и охрабрува на таквото однесување. рече Микцкоски.

„Плукајќи ме, навредувајќи ме, па дента посвети емисија на мене, каде што поканија гостин  повикуваше на бесилка, да ме бесат. И во ред. Јас ќе го истрпам тоа“, рече Мицкоски.

На прашањето дали ги пријавил овие навреди и говор на омраза, Мицкоски рече:

„Кога и каде да пријавам. Па зарем некој има дилема дали функционираат институциите“.

Мицкоски изјави дека кога се нафатил да биде претседател на ВМРО-ДПМНЕ бил свесен дека ќе биде мета на напад, но не дека ќе бидат мета на напад и неговото семејство и неговите деца.

„Јас бев свесен дека можеби нема да имам мирна пензија. Но, што имаат врска моето семејство и моите деца“, се запраша Мицкоски.

Мицкоски во интервјуто оценил дека истрагата за двојното убиство почнала доцна.

„Многу брзо од денеска јавноста ќе ги знае сите детали. Има детали и големи недостатоци во истрагата. Погледајте кога објавува ќерката на лицето кое е исчезнато со неговото возило, видете која е датата кога, за жал, малата Вања исчезнува и потоа видете кога почнува истрагата“, рече Мицкоски

Прашан дали тоа според него значи ненавремено реагирање, Мицкоски одговорил потврдно.

Тој додал дека од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, со месеци наназад бараат оставка.

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ