среда, 21 февруари 2024

Пакистан возврати: ракетни напади врз повеќе цели во Иран (ВИДЕО)

Пакистан гаѓаше седум локации во Иран, изјави пакистански безбедносен претставник за Си-ен-ен. Ова е последниот инцидент по зголемените тензии меѓу дваата соседи. Неколку експлозии се слушнале рано утринава во југозападната иранска провинција Систан-Балучистан, изјави заменик-гувернерот на покраината.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Пакистанското Министерство за надворешни работи ги потврди нападите, за кои иранските медиуми соопштија дека се случиле околу градот Сараван.

Пакистан соопшти дека дејствувал во контекст на „веродостојни разузнавачки информации за претстојни големи терористички активности“ и рече дека голем број „терористи“ се убиени, пренесе Би-би-си.

Најмалку три жени и четири деца се убиени во одмаздничките напади на Пакистан против милитантите во Иран, објави Ројтерс, цитирајќи локален претставник. Официјалниот претставник додаде дека жените и децата не се ирански државјани.

Иранскиот медиум ИРНА пишува дека безбедносните службеници истражуваат што се случило. И Пакистан и Иран долго време се борат со милитантите во немирниот регион долж нивната граница долга 900 километри, но последниот инцидент означува голема ескалација меѓу двете соседни сили и доаѓа во момент кога регионалните непријателства на Блискиот Исток растат поради израелската војна во Газа.

Лансирањето на пакистанските ракети доаѓа само еден ден откако Иран соопшти дека користел „прецизни ракети и беспилотни летала“ за да уништи две упоришта на сунитската милитантна група Јаиш ал-Адл во пакистанската југозападна провинција Балучистан, според иранската државна новинска агенција Тасним.

Според локалните власти и пакистанското Министерство за надворешни работи, во нападите загинале две деца, а неколку други се ранети. Пакистанците го опишаа нападот како „неиспровоцирано нарушување на нивниот воздушен простор од страна на Иран“ и го предупредија Иран на „сериозни последици“.

Тие, исто така, покренаа и дипломатски спор со отповикување на нивниот амбасадор од Иран и прекинување на сите ирански посети на високо ниво. Портпаролот на пакистанското Министерство за надворешни работи изјави дека иранскиот амбасадор во Пакистан не треба да се враќа од неговата сегашна посета на Иран.

Смртоносниот напад внатре во пакистанската територија сериозно ги загрози односите меѓу двете земји, му рекол пакистанскиот министер за надворешни работи Јалил Абас Јилани на својот ирански колега.

„Министерот за надворешни работи цврсто нагласи дека нападот што го изврши Иран на територијата на Пакистан на 16 јануари 2024 година, не беше само сериозно кршење на суверенитетот на Пакистан, туку и безобразно кршење на меѓународното право и духот на билатералните односи меѓу Пакистан и Иран“, порачаа од министерството.

Јилани, исто така, предупреди дека унилатералните дејствија може да ја поткопаат регионалната безбедност, додавајќи дека тероризмот е заедничка закана што мора да се реши преку координирани напори.

Балучистан е регион што се простира во Пакистан, Авганистан и Иран. Во него живее народот Балучи, кој не сака да биде управуван и од Исламабад и од Техеран. Поради ова, со децении избувнаа бунтови во порозниот пограничен регион. Областа во која живеат е богата со природни ресурси, а балучките сепаратисти се жалат дека нивниот народ, еден од најсиромашните во регионот, има мала корист од тие ресурси.

Јаиш ал Адл, или Армијата на правдата, која вчера беше цел на ирански напади, е сепаратистичка милитантна група што дејствува од двете страни на границата. Декларираната цел на групата е независност на иранската покраина Систан-Балучистан.

Вчера тие ја презедоа одговорноста за нападот врз возило на Корпусот на Исламската револуционерна гарда (ИРГЦ) во Систан-Белучистан, при што загина еден од полковниците, јавуваат иранските медиуми.

Техеран вели дека не сака да се вклучи во поширок конфликт. Но групите во таканаречената Оска на отпорот, кои ги вклучуваат милитантите Хути во Јемен, Хезболах во Либан и разни групи во Сирија и Ирак, вршат напади врз Израел и неговите сојузници за да покажат солидарност со Палестинците. САД и Велика Британија почнаа воздушни напади врз Хутите откако тие нападнаа комерцијални бродови.

Пред две недели, Иран го претрпе најтешкиот напад од Исламската револуција, кога во две бомби загинаа 84 лица на церемонија во Керман за комеморација на американското убиство на озлогласениот генерал на Иранската револуционерна гарда Касем Сулејмани.

Потресениот Иран се чини се обидува да им се одмазди на оние што ги смета за одговорни. Во време на зголемени регионални тензии, Иран сака да демонстрира сила и да му покаже на сопственото население дека актите на насилство нема да останат неказнети.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ