вторник, 5 март 2024

Пакистан го исклучи интернетот додека траат изборитe

Пакистан привремено го исклучи интернетот бидејќи милиони граѓани излегуваат на парламентарните избори.

Објавено на

часот

Сподели

Портпаролот на Министерството за внатрешни работи рече дека мерката е оправдана, наведувајќи ги неодамнешните терористички инциденти во земјата.

Изборите се одржуваат речиси две години откако на претходниот премиер, играчот на крикет, кој стана политичар Имран Кан, му беше изгласана недоверба.

Трикратниот премиер Наваз Шариф сега е на гласачкото ливче на изборите за кои многу аналитичари велат дека се најмалку веродостојните досега.

И повиците и услугите за податоци се суспендирани, иако ви-фи мрежата сè уште работи.

Еден гласач за Би-би-си изјави дека се шокирани од одлуката, велејќи дека „на гласачите треба да им се олесни изборот наместо да се соочуваат со вакви пречки“. Друг соговорник вели дека тоа било очекувано.

„Како резултат на неодамнешните терористички инциденти во земјата, изгубени се драгоцени животи. Безбедносните мерки се од суштинско значење за одржување на редот и законот и справување со потенцијалните закани“, рече портпарол на МВР оправдувајќи го овој потег.

Исклучувањето беше критикувано од Билавал Буто Задари, син на убиената поранешна премиерка Беназир Буто, кој повика интернетот веднаш да се вклучи. Буто, кој исто така се бори за лидерската позиција, рече дека неговата Пакистанска народна партија (ППП) се обратила до Изборната комисија и до судовите за да го обнови интернетот.

Ова се случува откако во средата во две бомби загинаа 28 лица во немирната провинција Белучистан.

Затоа, земјата е во состојба на готовност, со засилени безбедносни мерки на избирачките места ширум земјата. Една станица во Лахоре имала вооружени чувари на влезот и воени офицери кои патролирале во областа.

Строгите правила за следење на изборите, вклучително и она што може да се каже за кандидатите, кампањите и анкетите, остануваат на сила до крајот на гласањето. Не е јасно колку брзо ќе бидат објавени резултатите, но тие мора да бидат објавени во рок од две недели од гласањето.

Земјата во минатото го исклучувала интернетот за да го контролира протокот на информации, иако исклучувањата од вакви размери се без преседан, особено за време на избори.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ