недела, 3 март 2024

Паѓаат цените на нафтените деривати

Објавено на

часот

Сподели

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините за 2,834%, кај дизелот за 3,930%, кај екстра лесното масло за 0,58% и кај мазутот намалувањето е за 0,63%.

Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период по кој беа формирани цените со претходната пресметка е понизок за 0,193%

Малопродажната цена на Еуродизел (Д-Е V) се намалува за 2,00 ден/лит.

Малопродажната цена на бензинот Еуеосупер БС-95 се намалува за 1,00 ден/лит, додека малопродажната цена на бензинот Еуросупер БС-98 се намалува за 1,50 ден/лит.

Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) не се менува.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 0,362 ден/кг и сега ќе изнесува 41,075 ден/кг.

Од 3 мај 2023 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин Еуросупер БС – 95 80,00 (денари/литар)

Моторен бензин Еуросупер БС – 98 82,00 (денари/литар)

Дизел гориво Еуросупер БС (Д-Е V) 69,00 (денари/литар)

Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 68,00 (денари/литар)

Мазут М-1 НС 41,075 (денари/килограм). 

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ