петок, 1 март 2024
Не случајно се поголем број на играчи се селат на Арапскиот Полуостров

Осум од десетте најплатени фудбалери во светот играат во Саудиска Арабија (ФОТО)

Објавено на

часот

Сподели

На крајот од минатата година, Кристијано Роналдо реши да го напушти Манчестер јунајтед и кариерата да ја продолжи во Саудиска Арабија, на Португалецот му се укажа неверојатна прилика и можност да заработува по 200 милиони евра годишно.

Но ова беше само почеток, летово на Арапскиот Полуостров заминаа уште неколку звучни имиња, а речиси секој ден има шпекулации дека нови фудбалери ќе се преселат во Саудиска Арабија.

И тоа воопшто не е случајно ако се види какви плати даваат Ал Наср, Ал Хилал, Ал Итихад, Ал Ахли и останатите.

Во моментов, од 10-те најплатени фудбалери во светот, дури 8 се во Саудиска Арабија а само еден е во Европа. Исклучок прави и Лео Меси, за кого американците сторија се што можеа за да го донесат во Интер Мајами.

Најплатени фудбалери

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ