четврток, 30 мај 2024

Орбан: Украина го изгуби суверенитетот

Украина повеќе не е суверена држава, бидејќи зависи од помошта од западните држави, оцени премиерот на Унгарија Виктор Орбан.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

„Станува збор за протекторат на Западот. Без парите и оружјето од Европската Унија и Соединетите Американски Држави, Украина како држава едвај би опстанала“, кажа Орбан.

Претходно украинскиот министер за финансии Сергеј Марченко кажа дека од крајот на февруари 2022 година, САД му испратиле околу 23 милијарди долари финансиска помош.

Обединетите нации проценуваат дека за обнова на Украина ќе бидат потребни 486 милијарди долари.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ