четврток, 23 мај 2024

ОН постојано наидуваат на нови проблеми во обидот да спречат глад во Газа

Обединетите нации (ОН) сè уште се борат во обидите да спречат глад ​​во Појасот Газа. Иако има одредено подобрување во координацијата со Израел, испораките на помош во енклавата продолжуваат да се соочуваат со тешкотии, изјави вчера висок претставник на ОН.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Шефот на Канцеларијата на ОН за координација на хуманитарни прашања на окупираната палестинска територија, Андреа Де Доменико, рече дека испораката на помош во Газа се соочува со значителни одложувања на контролните пунктови и дека минатата недела 41 отсто од барањата на ОН за испорака на помош во северна Газа биле одбиени.

„Танцуваме танц каде што правиме еден чекор напред, два чекора назад, или два чекора напред, еден чекор назад, што во основа секогаш нè остава на истата точка. За секоја нова можност што ќе ни се појави, се појавува и нов предизвик за да се справиме. Така, навистина ни е тешко да стигнеме до местото каде што би сакале да бидеме“, рече Де Доменико.

ОН долго време се жалат на пречките во испораката на помошта и нејзината дистрибуција низ Газа. Но, глобалниот гнев поради хуманитарната криза во енклавата со 2,3 милиони луѓе ескалира откако во израелските воздушни напади на 1 април беа убиени хуманитарни работници во Светската централна кујна.

Израел оттогаш го одобри повторното отворање на преминот Ерез во северниот дел на Газа и привременото користење на пристаништето Ашдод во јужен Израел, откако американскиот претседател Џо Бајден повика на чекори за олеснување на хуманитарната криза во Газа, велејќи дека може да се услови американската поддршка за Израел во случај да не дејствува.

„Дојде до стабилен пораст на бројот на камиони што влегоа“, рече Де Доменико, додавајќи дека ОН не знаат колку приватни испораки на помош Израел дозволил во северниот дел на Газа. Но, исто така рече дека фокусот мора да биде и на подобрување на пристапот до помошта во Газа.

„Проблемот не е само во храната. Проблемот е што гладот ​​е многу покомплексен, не е едноставно внесување на брашно. Водата, санитарните услови и здравјето се клучни услови за борба против гладот“, рече тој.

Американските власти забележаа постојан напредок во количината на помошта што влегува во Газа, соопшти во вторникот американскиот Стејт департмент, но сè уште не е на посакуваното ниво и Вашингтон работи тоа да се подобри.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ