сабота, 25 мај 2024

ОН го предупреди Израел да не го напаѓа Рафа: Тоа би предизвикало епска хуманитарна катастрофа

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш ја предупреди израелската армија да не го шири својот нападот врз градот Рафа во Појасот Газа.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

„Ситуацијата во Рафа е на „работ на ножот“ додека воздушните напади продолжуваат низ јужниот дел на Газа“, изјави Гутереш на прес-конференција во петокот во Најроби, лавниот град на Кенија.

„Масовен копнен напад во Рафа би предизвикал епска хуманитарна катастрофа и ќе ги прекине нашите напори за поддршка на луѓето бидејќи се заканува глад“, рече Гутереш.

Повеќе од милион Палестинци бараат засолниште во Рафа, половина од нив се деца, истакна Гутереш.

Волонтерите за помош во пограничниот град известија за катастрофални услови. Болниците ќе треба да ги прекинат своите услуги во рок од 24 часа доколку не се испорача итно потребното ново гориво.

Израелските вооружени сили во понеделникот вечерта напредуваа со копнени трупи во источните предградија на Рафа. Според податоците на ОН во петокот, 110.000 лица оттогаш го напуштиле градот на границата со Египет, кој е преполн со бегалци.

„Го повторувам мојот апел до израелската влада и раководството на Хамас да покажат политичка храброст и да не штедат напор за да постигнат договор за запирање на крвопролевањето и ослободување на заложниците“, рече Гутереш.

Воената акција ги поттикнува стравувањата дека ова би можело да биде почеток на голема офанзива врз градот. Соединетите држави, најважниот сојузник на Израел, итно ја предупредуваат земјата против таков потег.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ