петок, 21 јуни 2024

ОН: 4.074 цивили загинале од почетокот на војната

Објавено на

часот

Сподели

Се посочува дека од вкупно 4.074 загинати, 1.540 се мажи, 1.014 жени, 93 девојчиња и 100 момчиња, како и 69 деца и 1.258 возрасни лица чиј пол сѐ уште не е познат.

„Повеќето цивилни жртви биле убиени со експлозивно оружје, вклучително и употреба на гранати и повеќецевни ракетни фрлачи, како и во воздушни напади“, се вели во соопштението.

ОХЦХР нагласува дека вистинските бројки се многу поголеми, „со оглед на тоа што информациите од некои места каде што се водат интензивни борби доцнат, а многу информации за цивилни жртви допрва треба да се потврдат“.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ