недела, 3 март 2024

Околу 10.000 луѓе протестираа против екстремната десница во Германија

Илјадници луѓе, меѓу кои и канцеларот Олаф Шолц и министерката за надворешни работи Аналена Бербок, се собраа вчера во Потсдам, во сојузната покраина Бранденбург, на демонстрации против екстремната десница во Германија.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

До демонстрациите дојде неколку дена по информациите дека екстремно десничарски екстремисти и политичари од екстремно десничарската Алтернатива за Германија се сретнале и наводно разговарале за депортирање на милиони имигранти, вклучително и германски државјани, доколку дојдат на власт, пишува Радио Слободна Европа.

Околу 10.000 луѓе се приклучија на вчерашниот митинг во областа на стариот пазар, изјави градоначалникот на Потсдам, Мајк Шуберт, кој повика на демонстрациите.

На собирот учествуваа и лидерите на локалните партии од Социјалдемократската партија на Шолц, конзервативната Христијанско-демократска унија, зелените и левицата.

Демонстрациите се реакција на извештајот на медиумот Коректив, кој откри детали од состанокот во вилата во Потсдам во ноември, на кој присуствуваа некои членови на Алтернатива за Германија и Христијанско-демократската унија, како и конзервативната група Вертеунион.

Истакнатиот член на Движењето за идентитет, австрискиот државјанин Мартин Зелнер, потоа ја претстави својата визија за „ремиграција“ за депортации.

Десничарските екстремисти најчесто го користат терминот „ремиграција“ за да го опишат заминувањето на голем број луѓе родени во странство од една земја, дури и под принуда.

Според извештајот на Коректив, Зелнер на средбата во Потсдам споменал три целни групи: баратели на азил, странци со право на престој и „неасимилирани граѓани“.

Градоначалникот на Потсдам рече дека „тие планови потсетуваат на најмрачното поглавје од германската историја“ и рече дека е време Германците да го покажат своето лице и да ја бранат демократијата.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ