недела, 21 април 2024

Огромен верижен судар во Кина, се судрија повеќе од сто автомобили (ВИДЕО)

Неколку лица се повредени во верижен судар во кој учествуваа повеќе од 100 автомобили на заледен автопат во кинескиот град Сужоу, јавија денеска кинеските медиуми, пренесува Ројтерс.

Фото: скриншот

Објавено на

часот

Сподели

Причина за несреќата се екстремните временски услови, се наведува во соопштението.

Драматичните снимки од државната телевизија ЦЦТВ и социјалните мрежи покажаа бројни уништени автомобили, со стакло и остатоци насекаде.

Во текот на изминатите неколку недели, големи делови од Кина беа погодени од студени бранови, виулици и леден дожд, што влијаеше на транспортот додека милиони луѓе патуваа дома за прославата на Лунарната Нова Година.

Оваа недела кинеската влада ги зголеми напорите да го намали бројот на несреќи предизвикани од ниските температури. Владата, исто така, започна неколку планови за обезбедување на протокот на транспорт, залихите и безбедноста во снабдувањето со електрична енергија во провинциите и градовите, вклучувајќи ги Пекинг, Хебеи, Шанкси, Анхуи и Хубеи, објави новинската агенција Синхуа.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ