четврток, 13 јуни 2024

Одметнатиот грузиски регион го откажа референдумот за приклучување кон Русија

Објавено на

часот

Сподели

Гаглоев го критикуваше референдумот, нарекувајќи го преуранет, и покрај тоа што ја изрази својата поддршка за идејата Јужна Осетија некогаш да ѝ се приклучи на Русија. Москва исто така смета дека не е добро време за референдум поради напнатата ситуација во светот поради инвазијата на Украина.

Откако победи на изборите, Гаглоев ја посочи својата намера да се консултира со Москва за интеграцијата на Јужна Осетија со Русија и најави патување во Москва во блиска иднина. Одлуката за референдумот што ја донесе Бибилов во меѓувреме е откажана.

Провинцијата Јужна Осетија, со само 50.000 жители, се отцепи од Грузија во почетокот на 1990-тите во крвавата граѓанска војна. Во 2008 година, по кратката војна против Грузија, Русија ја призна независноста на Јужна Осетија и Абхазија, друга одметничка провинција, која номинално е дел од Грузија.

И двете покраини во голема мера зависат од Русија политички, финансиски, економски и воено. Сепак, за разлика од Јужна Осетија, Абхазија истакна дека нема намера да стане дел од Руската Федерација.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ