четврток, 30 мај 2024

Одлична група за ракометарките за младинското Светско првенство во Скопје

Младинската женска ракометна репрезентација на Македонија избра одлична група за Светкото првенство за девојки до 20 години кое ќе се одржи во Скопје во втората половина на јуни.

Објавено на

часот

Сподели

Пред извлекувањето на репрезентациите од вториот шешир, домашната селекција имаше привилегија да избере група во која ќе настапи, и Македонија ја избра токму групата Х.

Групи за СП за ракометарки до 20 години:

Група А: Романија, Холандија, Бразил, Иран
Група Б: Швајцарија, Египет, Тунис, Чиле
Група Ц: Унгарија, Кореја, Аргентина, Мексико
Група Д: Данска, Норвешка, Јапонија, Тајван
Група Е: Шведска, Чешка, Кина, Алжир
Група Ф: Франција, Германија, Шпанија, вајлд-карта
Група Г: Португалија, Црна Гора, Гвинеја, Узбекистан
Група Х: Ангола, Македонија, Исланд, САД

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ