понеделник, 15 април 2024

Одбиена тужбата на мајката на Навални, поднесувач морал да биде Навални „лично“

Судот ја отфрли тужбата на Људмила Навални, мајката на починатиот руски опозициски лидер Алексеј Навални, во која се наведува дека тој не добил соодветна медицинска нега во затворот, со образложение дека тужител мора да биде лично Навални, пренесе Ројтерс.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Семејството и поддржувачите на Навални го обвинија рускиот претседател Владимир Путин дека го убил, што Кремљ го негира. Тој во 2020 година преживеа труење со нервен агенс од советската ера во Русија и многу години суров третман во затвор, вклучително и долги периоди во самица на отворено.

Поранешниот помошник на Навални, Иван Жданов, изјави дека судот во малото гратче Лабитнанги, во близина на затворот во кој ја отслужувал казната рускиот опозициски лидер, ја отфрлил тужбата со образложение дека обвинител мора да биде лично Навални.

„Алексеј повеќе пати поднесе тужби за недостиг од медицинска нега во затворите“, напиша Жданов на Телеграм.

Тој напиша дека и сега, кога е „убиен“, руските власти со „потсмешлив јазик“ го демантираат тврдењето на неговото семејство.

Руските затворски власти соопштија дека Навални (47) колабирал и починал на 16 февруари по прошетка пред затворот „Поларен волк“, каде што отслужуваше тридецениска казна.

Тимот на Навални подоцна соопшти дека во неговата посмртница пишувало дека тој починал од природна смрт.

Неговата мајка, Људмила Навална, отпатува во арктичкиот град Салехард, на 2.000 километри од Москва, веднаш по неговата смрт, каде што рече дека инспекторите одбиле да го пуштат неговото тело од локалната мртовечница додека таа не се согласи да го погребе без јавен погреб.

Властите на крај ѝ го предадоа неговото тело.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ