понеделник, 17 јуни 2024

Од ноќеска на полноќ за два денари ќе поевтини еуросупер БС-95

Од ноќеска на полноќ за два денари ќе поевтини еуросупер БС-95. Цените на останатите нафтени деривати остануваат непроменети, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад (РКЕ).

Објавено на

часот

Сподели

Новата цена на еуросупер БС – 95 ќе изнесува  80 денари за литар,   додека литар еуросупер БС – 98 и натаму ќе се продава по 82 денари, еуродузел БС (Д-Е V) по 73 денари,  екстра лесното 1 (ЕЛ-1) по 72, а мазут М-1 НС по 43,209 денари за килограм.

Според одлуката на РКЕ, малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се намалуваат во просек за 0,48 отсто.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ