понеделник, 24 јуни 2024

Од хеликоптерот на МВР исфрлени беа 10 тони вода врз пожарот кај Белица (ВИДЕО)

Одделот за воздухопловни единици на МВР, по добиено барање од Центарот за управување со кризи за гаснење на пожар во близина на село Белица, општина Македонски Брод, упати хеликоптер од типот Бел 412. 

 

Објавено на

часот

Сподели

Полицискиот хеликоптер во координирано постапување со противпожарните единици, дејствуваше на многу висок и непристапен терен, каде беше опожарена борова и нискостеблеста шума, при што исфрли над 10 тона вода и помогна во локализирање на еден крак од пожарот, соопшти МВР

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ