понеделник, 15 април 2024

Очув од Делчево осомничен за обљуба на 15-годишно девојче

Жител на Делчево е во притвор откако обвинителството против него отвори истрага за обљуба на малолетно девојче. ТОчувот повеќе од една година вршел обљува врз 15-годишно девојче во моменти кога мајката не била дома.

Објавено на

часот

Сподели

„Основното јавно обвинителство Кочани донесе наредба за спроведување истражна постапка против жител на Делчево за кого постои основано сомнение дека сторил продолжено кривично дело – обљуба со злоупотреба на положбата од член 189 став 2 во врска со став 1 и во врска со член 45 од Кривичниот законик.

Осомничениот, во периодот од летото 2022 година до 30 ноември годинава, во семејниот дом во Делчево, злоупотребувајќи ја својата положба како очув, во повеќе наврати вршел обљуба и други полови дејствија врз 15-годишно девојче, искористувајќи го моментот кога мајката на девојчето не била во домот.

Јавниот обвинител до судијата на претходна постапка достави предлог за определување мерка притвор за осомниченото лице, бидејќи постои опасност од бегство, можност тој да влијае врз сведоците или да ги прикрива трагите за извршеното дело, како и да го повтори делото“.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ