среда, 19 јуни 2024

Објавени се првите резултати од изборите во Грција

Објавено на

часот

Сподели

Првите официјални резултати ги соопшти Министерството за внатрешни работи, пренесува Ома.

Големата победа на Нова демократија, владејачката конзервативна партија на премиерот Кирјакос Мицотаксаку, е забележана со излезната анкета, а ја потврди и првата оценка на резултатите за денешните избори што ја презентираше „Сингулар Лоџик“.

Излезните анкети кои беа објавени по затворањето на избирачките места покажаа дека најмногу гласови добила Конзервативната партија.

Според тие анкети Нова демократија, која е на власт веќе четири години, би можела да освои меѓу 36 и 40 отсто од гласовите, додека Сириза би освоила меѓу 25 и 29 отсто од гласовите.

Доколку тој изборен резултат се потврди, Нова демократија ќе има потешкотии да формира стабилна влада.

Премиерот Мицотакис најави парламентарни избори на 28 март по железничката несреќа поради што опадна долгогодишната поддршка за неговата владејачка партија.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ