понеделник, 24 јуни 2024

Њујорк Тајмс: Американските разузнавачи веруваат дека нападот со дронови врз Кремљ можеле да го изведат Украинци

Објавено на

часот

Сподели

Според американски претставници, пренесува весникот, нападот со двата дрона „веројатно бил организиран од една од украинските специјални воени или разузнавачки единици“.

Нападот, посочува Њујорк тајмс, е последен во серијата тајни напади врз руски цели кои администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден ја држат во немир.

Не е познато дали претседателот на Украина Володимир Зеленски знае за овие акции, ниту дали неговите најблиски соработници знаат за нив, иако некои официјални лица сметаат дека Зеленски не е запознаен со нив.

Американските агенции донесоа прелиминарен заклучок врз основа на пресретнатата комуникација во која руските власти ја обвинуваат Украина, но и врз основа на пресретнатата комуникација во која украинските власти изразуваат уверување дека нивната земја стои зад нападот.

Во раните утрински часови на 3 мај, два дрона го погодија Кремљ, предизвикувајќи само мала штета.

Американските власти велат дека нивото на нивната увереност дека украинската влада директно го наредила нападот е „ниско“, но додаваат дека тоа е затоа што американските разузнавачи сè уште немаат конкретни докази со кои украински функционери, единици или оперативци ќе се идентификуваат како инволвирани.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ