сабота, 24 февруари 2024

Њујорк тајмс: Американските документи протекоа многу порано отколку што беше познато

Објавено на

часот

Сподели

Во февруари 2022 година, непосредно по руската инвазија на Украина, кориснички профил што одговара на оној на воздухопловецот Џек Тешеира почна да објавува доверливи разузнавачки информации за руските воени напори на претходно неоткриена група за разговор на платформата за социјалните медиуми Дискорд, објави Њујорк тајмс.

Тие додаваат дека групата брои околу 600 членови, а дека собата за разговор била јавно наведена на каналот Јутјуб и лесно достапна. Пентагон одби да ги коментира новите информации објавени од весникот.

Минатата недела беше уапсен 21-годишен гардист на американската воздухопловна гарда кој се соочува со кривична пријава за објавување строго доверливи воени документи на интернет.

Њујорк тајмс објави дека новооткриените информации, објавени на поголема група за разговор, вклучуваат детали за руски и украински жртви, активностите на московските шпионски агенции и ажурирања за помошта што ѝ се дава на Украина. Корисникот тврдел дека објавува информации од Агенцијата за национална безбедност, Централната разузнавачка агенција и други разузнавачки агенции, пишува весникот.

Се верува дека овој случај е најсериозното нарушување на безбедноста на САД откако повеќе од 700.000 документи, видеа и дипломатски телеграми се појавија на Викиликс во 2010 година. Пентагон го нарече протекувањето намерно, криминално дело. Протекувањето на информациите не беше обелоденето се додека не беа објавени од Њујорк тајмс на почетокот на април, иако документите беа објавени порано.

Воздухопловецот Тешеира беше обвинет за едно обвинение за прекршување на шпионажа поврзано со незаконско копирање и пренесување на чувствителен одбранбен материјал, а друго обвинение поврзано со незаконско отстранување на одбранбен материјал на неовластена локација. Правните експерти велат дека тој најверојатно ќе се соочи со повеќе обвиненија.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ